Making the video

Natáčení videa

posted in: Novinky | 0

Dnes se u nás na dílně děje něco neobvyklého. Děkujeme našemu partnerovi CREA Hydro&Energy, z.s., že můžeme být součástí jeho připravovaného filmu o výrobě vodních turbín. Věříme, že naše práce má smysl a investice do zelené energie jsou tou správnou cestou.

PLTM Sungai Buaya, North Sumatra

posted in: Novinky | 0

Naše společnost v únoru 2022 úspěšně dokončila zkoušky a uvedení do provozu vodní elektrárny PLTA Sungai Buaya v Indonésii. Instalovány jsou dvě horizontální Franisovy turbíny, každá o výkonu 1,7 MW.

 

 

PLTM KAREKAN, Indonésie

posted in: Novinky | 0

Strojírny Brno, a.s. dokončily v dubnu 2020 zkoušky a uvedení do provozu elektrárny PLTM Karekan v Indonésii. Instalována jsou 2 soustrojí horizontálních Francisových turbíny, každá o výkonu 4 MW.

MVE Ivančice – Award ČDS&T 2018

posted in: Novinky | 0

Generální rekonstrukce MVE Ivančice, realizovaná naší společností, získala prestižní ocenění Technologické agentury ČR

ČDS&T 2018 v kategorii A3 – Dopravní stavby vodní.

V rámci rekonstrukce byla provedena kompletní výměna technologického zařízení MVE.

Aktuálně jsou instalována dvě soustorjí Kaplanovy přímoproudé turbíny o průměru oběžného kola 1150 mm a celkovém výkonu cca 350 kW.

 • OLYMPUS DIGITAL CAMERA

HPP Jonouli 1, Gruzie

posted in: Novinky | 0

ČESKY

V září 2018 byla uvedena do provozu vodní elektrárna Jonouli 1 v Gruzii. Strojírny Brno, a.s. pro tuto MVE dodávaly kompletní strojní technologii. Nainstalována byla dvě soustrojí horizontální Francisovy turbíny o průměru oběžného kola 680 mm, výkon 2x 952 kW.

 

Součástí dodávky dále bylo zařízení vtoku zahrnující jemné česle, řetězový čistící stroj a dopravník.

 • HPP Corani
 • HPP Corani
 • HPP Corani
 • HPP Corani
 • HPP Corani
 • HPP Corani

Vodní elektrárna Corani v Bolívii

posted in: Novinky | 0

V těchto dnech byla dokončena kompletní instalace dodávek technologického zařízení v rámci projektu HPP Corani v Bolívii.
Jedná se o instalaci soustrojí Horizontální dvou-dýzové Peltonovy turbíny o průměru oběžného kola 1620 mm a generátoru o výkonu 15MW.
Součásti dodávky v rámci toho projektu bylo i přívodní potrubí DN 800 PN 100 včetně kulových uzávěrů.
Aktuálně se připravují zkoušky soustrojí a následné uvedení do provozu, které je plánováno v 8/2018

PLTM Cilaki 1B, Indonesia

posted in: Novinky | 0

PLTM Cilaki 1B power plant 3 turbine-generator units each of Pmax = 3.4 MW have been tested, commissioned and put into commercial operation since the first quarter of 2018 year.

Strojírny Brno získaly ocenění „Vodohospodářská stavba roku 2016“ za projekt Rekonstrukce malé vodní elektrárny Nýrsko

posted in: Novinky | 0

V rámci oslav Světového dne vody 2017 se dne 22. března uskutečnilo tradiční setkání vodohospodářů.

Součástí programu bylo vyhlášení výsledků soutěže „Vodohospodářská stavba roku 2016.“ Vyhlašovatelem soutěže je Svaz vodního hospodářství České republiky (SVH ČR, z.s.) spolu se Sdružením oboru vodovodů a kanalizací České republiky (SOVAK ČR) pod garancí ministerstva zemědělství a ministerstva životního prostředí.

Naše společnost byla oceněna za projekt Rekonstrukce MVE Nýrsko v kategorii staveb sloužících k umělému vzdouvání, zadržování a usměrňování povrchových vod, ochraně před škodlivými účinky vod a úpravě vodních poměrů.

Účelem rekonstrukce byla optimalizace hydrologického potenciálu díla výměnou stávajících Bankiho soustrojí instalovaných v období let 1995-96 za dvě vertikální soustrojí Francis. Touto výměnou byl navýšen instalovaný výkon díla ze stávajících 320 kW na 432 kW. Součástí rekonstrukce byla také výměna původních rozstřikovacích uzávěrů DN600 PN6. Strojírny Brno dodaly dva kusy rozstřikovacích uzávěrů vlastní konstrukce.

Díky kompletní výměně elektro zařízení je nyní elektrárna kompletně bezobslužnou, pouze s občasným dohledem.

Ocenění Vodohospodářská stavba roku 2016 je první ocenění naší společnosti jakožto generálního dodavatele zařízení. V minulých letech byly Strojírny Brno, a.s oceněny „Vodohospodářskou stavbou roku 2010“ za projekt MVE Železný Brod a v roce 2012 za projekt Rekonstrukce MVE Miřejovice pouze jako dodavatel technologie.

Rekonstrukce malé vodní elektrárny Želina

posted in: Novinky | 0

Vodní dílo Želina na řece Ohři bylo uvedeno do provozu v roce 1908 a svojí unikátností se dostalo na seznam technických památek České republiky. Aktuálně je provozováno zadavatelem zakázky, Skupinou ČEZ. Předmětem rekonstrukce malé vodní elektrárny je generální oprava dvou Francisových turbín o následujících parametrech.

 

Francisova turbína

Dvojice oběžných kol o průměru 1050 mm
Výkon – Pmax 345 kW
Jmenovité otáčky – nt 130 min-1
Jmenovité otáčky generátoru – ng 757 min-1

 

Součástí dodávky dvou kompletních Francisových turbín je také dodávka česlových polí, modernizace čistících strojů a hrazení. Účelem rekonstrukce je modernizace a zajištění provozní spolehlivosti strojně-technologického zařízení malé vodní elektrárny Želina.

Získali jsme 4 nové zakázky pro zákazníky ve Švédsku

posted in: Novinky | 0

HPP Turinge, HPP Ostana, HPP Frotuna a HPP Alanda

Na švédském trhu působíme již od roku 2004 a v současné době se můžeme pochlubit 14. úspěšně realizovanými projekty zejména pro významné zákazníky jako je E.on, Statkraft, Vattenfall, Uniper, ale i menší společnosti, jejichž plánům na rozvoj hydroelektráren věnujeme naše maximální úsilí. Pečlivě pracujeme na inovacích ve vývoji a výrobě zařízení turbín tak, aby naše výrobky představovaly pro zákazníky dosažení vyšší efektivity při splnění nejpřísnějších environmentálních a bezpečnostních norem. Náročnost švédského trhu nás učí nejen splňovat nejpřísnější požadavky, ale současně se stát i tvůrcem nových inovativních standardů.

Pro rok 2017 jsme získali 4 nové projekty s celkovým výkonem 13 MW. Děkujeme našim zákazníků za jejich důvěru.

Energy Smart 2016 Manila, Filipíny

posted in: Novinky | 0

Naše společnost se zúčastní výstavy a konference o obnovitelných zdrojích Energy Smart 2016 v SMX Convention Centre, Manila – Filipíny a to ve dnech 31.8 – 2.9.2016. Rádi se opět setkáme s našimi spokojenými zákazníky z regionu Jihovýchodní Asie, ale i s novými investory a zájemci o naše technicky vyspělé a konkurenceschopné výrobky.

 • MVE Lobkovice - TG2
 • MVE Lobkovice - TG1

Čtyři nové Kaplanovy turbiny pro elektrárny v Čechách a na Slovensku

posted in: Nezařazené | 0

Od loňského roku naše společnost realizuje prestižní zakázku MVE Lobkovice se dvěma vertikálními Kaplanovými turbinami o celkovém výkonu  2 x 1 150 kW pro renomovaného zákazníka. Na elektrárně Lobkovice jsou dokončovány montážní práce tak, aby obě soustrojí s Kaplanovými turbinami mohly být uvedeny do provozu ve smluvním termínu koncem října letošního roku.

Další dvě horizontální přímoproudé Kaplanovy  turbiny o výkonu 2 x 710 kW pro MVE Podtureň na Slovensku jsou v současnosti ve výrobě stejně jako další zařízení jako stavidla, jezové klapky o délce 15 m a výšce 3,8 m, česlice a čistící stroje. Montáž a uvedení do provozu se uskuteční ve 2. polovině roku 2017.

 • PLTA Pakkat 21MW
 • Penstock DN 3500-3000, Power House

Vodní elektrárna PLTA Pakkat (21 MW), Sumatra, Indonésie

posted in: Novinky | 0

V období březen-květen 2016 zprovoznila firma Strojírny Brno tři soustrojí se svými Francisovými turbinami každou o maximálním výkonu 7000 kW ve vodní elektrárně soukromého investora na Sumatře. Jedná se zatím o nejvyšší instalovaný výkon a zároveň největší turbiny jaké kdy byly dodány z České Republiky i bývalého Československa do vzdálené Indonésie. O spokojenosti zákazníka svědčí i nový kontrakt na dodávku 4 MW Francisovy turbiny podepsaný během uvádění do provozu.